Spórolj bemenetet a Mach3-ban, de ne az E-Stoppal!
- Egy CNC gépen legjobb esetben 1 bemenetet kell használni! Ez az E-Stop kezeléséhez szükséges!
Az E-Stop - Emergency Stop - ,azaz vészleállító gomb sosem hagyható ki a rendszerből! Elhagyása csakis olyan esetekben engedhető meg, ha a gép szimulációs módban van, azaz nem mozog vagy ha félkész állapotban szeretnénk mozgásra bírni. Ha a gép dobozolt, akkor a doboz nyitásérzékelőjét kell a folyamat leállítására beállítani!
Bekötésének fontos alapköve, hogy "Inkább el sem induljon, mint hogy ne tudjuk leállítani!" Mint az autónál: inkább álljon otthon lemerült akksival, mint az árokban rossz fékkel.
Ezért a vészstop gombot mindig alaphelyzetben zártra kell venni, azaz üzemszerűen folyik áram rajta és leállításkor szakítja meg azt!
- Ha már időt akarunk spórolni a CNC-vel, azaz automatizálni akarjuk a gépet, egyszerűbben kezelni, praktikusabbá tenni, akkor a legrosszabb esetben minden érzékelőhöz és utasításhoz külön bemenetet kell használni.
Ez lenne a legegyszerűbb, hiszen ekkor egy kábel egy sorkapocsba kerül és átlátható az egész rendszer. Bármikor visszakereshető egy hiba.
Na de meg tudod saccolni, hogy hány bemenet kell egy profin megépített géphez? Ha a kezelőfelületet nem számoljuk bele csak a végállásokat, home-okat és a vészstop gombot, akkor is 3 tengely esetén 10db bemenet kellene. (5 tengely esetén 16db, de tekintsünk el a plusz tengelyektől.)
Ha szeretnénk ezeken felül a gépünkre még start gombot, mozgató parancsokat, esetleg menet közben előtolást állítani, akkor kb 30 bemenetre lenne szükségünk.
Hogyan lehet ezek számát csökkenteni?
Van pár lehetőség, de előszőr kezdjük a végállásoknál:
- home poziciónak lehet használni az egyik végállást.
Ezzel kihagyható a tengelyenkénti home szenzor is. Érdemes minden tengelyen a pozitiv végállást (Limit++) használni, Ekkor a home pozició keresésekor a "tengelyek" távolodnak tőlünk és az origó körül elhelyezett munkadarabtól.
- lehet csoportosítani a végállásokat és a home kapcsolókat
Ezzel lehet az alap gépet a legjobban összehozni egyetlen párhuzamos portra. Ekkor a negatív végállások jelvezetékeit (Limit--), illetve a pozitív végállások jelvezetékeit (Home/Limit++) is közösíthetjük. Ez a közösítés a bekötés és az érzékelő típusától függően soros és párhuzamos is lehet.
Hátránya: végállásra futáskor nem tudja a szoftver, hogy melyik tengely hibázott.
Lásd a következő példaábrákat kapcsolókra:
Párhuzamos bekötés előnye: jóval kevesebb vezetékezést igényel.
Pozitív logikával működik: ha érzékel, a jelszint 1.
Soros bekötés előnye: vezetékszakadáskor azonnali gépleállás következik be.
Negatív logikával működik: ha érzékel, a jelszint 0.
- illetve alkalmazhatunk célhardvert is, mely ezt a közösítést úgy hozza össze, hogy a bemenetek sorkapcsaiba mindig csak egy vezetéket kell kötni, ám a kimenet már csak 4 lábat foglal el a párhuzamos port bemenetein. Ennek előnye, hogy pozitív és negatív logikájú eszközt is tud fogadni a portbővítő kártya, illetve az érzékelő lehet aktív, vagy passzív is. És ezeket kombinációja! Iparban használt gépeken ezeket sokszor vegyesen használják, hiszen lehetnek tengelyek, ahol nincs pontossági megkövetelés (forgató), elegendő a mm-es pozicionálás (segédtengely, szállítószalag), vagy nagy pontosság szükséges (tapintó).
Ezt a funkciót hivatott szolgáltatni a Pico Limit 2 végállás bővítő kártyánk , mely azonnali visszajelzést ad az érzékelők helyzetéről, és akár bemenetenként is átállítható a pozitív és negatív jelszint.
- Legvégső megoldásként egy bemenetre is köthetőek a végálláskapcsolók, de ez nagyon nem ajánlott! Ebben az esetben a végálláskapcsoló elérésekor a gépet nem lehet szoftveresen újra üzembe helyezni. Manuálisan kell a tengelyeket elmozdítani a végállásokról. Ilyenkor Home-szenzor nem használható.
Aktív az érzékelő, ha az egyik állapotában jelet ad ki magából. Ilyen lehet egy résoptó vagy egy induktív szenzor. Ezek kimenete lehet feszültség, feszültség különbség, frekvencia, vagy akár 4-20mA-es áram is.
Passzív a végállás érzékelése ha csak továbbítja a tápfeszültséget. Ilyen a mikrokapcsoló.
Fontos!
A passzív érzékelőnél a tápfeszültségnek egyeznie kell a bemenet által várt jelszinttel, hiszen az csak továbbítja azt.
Az aktív érzékelő kimenete viszont különbözhet a tápfeszültségétől. Példa: NPN induktív érzékelő tápigénye: 12-36V, kimenete viszont Open-Collector, azaz földre húzás.
A 2.részben a parancsbemeneteket is tárgyaljuk!